Avaleht

Levi lühilainel

Elementaarset

CB 27 MHz

CLUB 3Ø4

QSL kaardid

PMR 446 MHz

H A M

Skeemid

Kodukootud

Ringhääling

Saatejaamad

Raadiotööstus

Varia

Universum

Missioonid

Areaal

Deorum

Mina ise

Minu Eesti

Amburi koduleht              Raadioamatörism CB lainealadel              Amburi koduleht

QSL- kaardid CB lainealadel Side kinnituseks saadud kaardid Kaartide kujundamine Kellega vahetada QSL- kaarte?



QSL-kaardid CB lainealadel

 

CB DX lainealas kasutavad raadioamatöörid kaugsidede kinnituseks samuti QSL- kaarte,
nagu HAM lainealades (siin loomulikult CB kutsungiga),
kaardid tuleb aga vastaskorrespondendile saata posti teel oma raha eest.

 

     

Üks variant minu CB QSL- kaartidest.

 

   Kuna CB DX laineala pole raadiospordi vaid suhtlemislaineala, ei piirdu raadiosided pelgalt raporti vahetamistega, aega lobisemiseks on (kui tegemist pole DXpeditsiooni või aktiivsusjaamaga, mida püüavad samaaegselt paljud jaamad), sidede arv pole esmatähtsusega, põhiline on suhtlemine eetris, oma muude hobide, kasutatava aparatuuri ja kodukandi või saatekoha tutvustamine. Seepärast pannakse harilikult ümbrikku lisaks QSL- kaardile veel ka kodukoha (DXpeditsioonil ja aktiivsusjaamal saatekoha) pilt või postkaart ja side puhul maaga, kellele ollakse esimeseks oma maa esindajaks, samuti oma maa tikulipp (kui on).
   Vahel pannakse ümbrikku ka foto raadionurgast (koos endaga või ilma), aga enamasti saadetakse see e-postiga.
   Kaartide saatmine siiski kalliks ei lähe, sest vahetatakse kaarte ainult poolte omavahelisel kokkuleppel, kui kumbki või siis üks side osapooltest seda soovib.




Mõned eri paikadest side kinnituseks saadud CB QSL-kaardid

 

   Oma esimesed CB 27 MHz kaugsided pidasin 4 W väljundvõimsusega FM autojaamaga "FINTEC FC-400".
Kõik edaspidised CB kaugsided on peetud "President George"-ga, SSB modulatsioonis, lisavõimendit kasutamata.

(Suuremas formaadis vaatamiseks kliki kaartidele)

"We are not strangers, just friends who have never met"


         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         


   P.S.  Mitmetel QSL- kaartidel on näha QSL tabelis lahter "PROG" (vaata ülalolevaid, saadetud Türgi või Mariana saarte kaarte). Seda lahtrit, mille kiri on lühend sõnadest "Progressive number" kasutavad DXpeditsioonid ja aktiivsus jaamad.
   Number kirja all lahtris näitab side järjekorra numbrit aktiivsusjaamaga. Sidepidamisel sellise jaamaga tuleb kindlasti omale eetris öeldud side järjekorranumber üles kirjutada ja kaardi saatmisel see number ka QSL- kaardile kirjutada (käsitsi kaardi tagaküljele, kui oma kaardil see lahter puudub).

   Kuna DXpeditsioonid ja aktiivsusjaamad peavad lühikese aja jooksul tohutu arvu sidesid, on neil kaardi saamisel "PROG" numbri järgi lihtsam leida logiraamatust side andmed selle jaamaga, et kaarti vastu saata. Samuti on see number ka toimunud side kinnituseks.

   DXpeditsioonid ja aktiivsusjaamad saadavad oma QSL- kaardi alati alles peale kaardi saamist korrespondendilt. Ilma "PROG" numbrita saadetud kaardile saab vastukaardi viimaste seas, kui üldse saab.


 

Minu CB 27MHz kaugeim raadioside ühemehe DXpeditsiooniga maakera vastasküljel

QTH South Cook is. Aitutaki island. Loc. BH01CD. Op. Jed. Sidekaugus 15507 km


QSL- kaart on kokkumurtult kolmeosaline (kuue küljega).


 

Minu seni kaugeim CB raadioside üldse on Uus-Meremaa jaamaga 41YDX385

QTH Palmerston North. Loc. RE79TP. Op. Bill. Sidekaugus 17113 km

Billi saadetud, oma kodulinna vaatega postkaart.




QSL- kaartide kujundamine

 

   Iga raadioamatööri sooviks on sidekinnituste saatmiseks omada kena kujundusega, oma isikule või saatekohale iseloomuliku QSL- kaarti. Kuna tänapäeval on suuremal osal kodus personaalarvutid, millel on suht lihtne ise katsetada disainimist, olekski kõige lihtsam variant kujundada kaart omale ise, kui on disainiks kätt ja fantaasiat.

   QSL- kaardi suuruseks CB lainealadel on kujunenud põhiliselt kahte mõõtu kaardid, 140 mm × 90 mm, nagu suurem osa HAM amatööride QSL- kaartidest või 150 mm × 100 mm, postkaartide standard. Nendest mõõtudest suuremaid pole soovitav teha, sest need ei mahuks enam standard ümbriku.

   Kasutatakse kahte erinevat tüüpi QSL- kaarte. Esimesks on üldkasutatavad klubide kaardid. Neid kasutavad selle klubi liikmed, kellel pole oma kaarti või ei soovigi seda. Üldkasutatavate klubikaartide peamiseks disainielemendiks maailmas on kujunenud klubi asukohamaa lipuvärvides kaart. Kahepoolsel kaardil on tagaküljel QSL tabel ja enamusel samuti aparatuuri tehniliste andmete tabel. Ühepoolsel kaardil on QSL tabel ees all (vaata ülaltoodud saadetud kaarte). Operaatori kutsungile ja nimele jäetakse kas esiküljele või ka taha vaba ruum, kuhu saab oma kutsungi koos nimega kirjutada või panna sinna oma kutsungi ja nimega kleeps. Esiküljele trükitakse harilikult ka klubi logo, kui selline on olemas, aga see võib olla ka kaardi tagaküljel.

 

Üks näidis lipuvärvides, meie DX klubi, kahepoolse trükiga üldkasutatava QSL- kaardi esiküljest.
Kasutaja saab oma kutsungi ja nime kirjutada või kleepida sinise äärisega kasti.

 

   Teine variant kaartidest on individuaalne QSL- kaart. Neid on kasutusel samuti nii kahepoolseid kui ka ühepoolseid (trükkimine on odavam). Kaardi kujundamisel saab täiesti vabalt kasutada kogu oma fantaasiat kaardi omanäoliseks tegemisel. Arvestada tuleb ainult väljakujunenud elementidega, mis peaks igal QSL- kaardil esiküljel olema.

   Kaardi esiküljele pannakse kindlasti kolm põhilist infot. Esimeseks, kaardi ülemisele äärele, kiri klubi asukohariigi ja klubi nimega, mille liikmeks operaator on. Teiseks kindlasti operaatori kutsung ja enamasti ka operaatori eesnimi. Kolmandaks alati kasutatavaks infoks on, peamiselt alla äärtesse trükitavad, ITU ja CQ tsoonid oma numbritega. Paljudel kaartidel on ka operaatori aadress esiküljel, aga võib olla ka tagaküljel koht aadressile, käsitsi kirjutamiseks, kui aadress on muutuv.

   Ühepoolsete QSL- kaartide plussiks on odavam trükkimise hind. Kuna ühepoolsel kaardil on ruumi suhteliselt vähe, siis ei trükita sinna üldiselt tabelit raadiojaamas kasutatava tehnika andmetega, vaid ainult QSL tabel. Jaama andmed ja muu info kirjutatakse kaardi saatmisel tagumisele küljele käsitsi.


Näide ühepoolse trükiga individuaalsest QSL- kaardist.


   

Näide kahepoolse trükiga individuaalse HAM QSL- kaardi esi- ja tagaküljest.

   Individuaalse QSL- kaardi tagaküljele oleks mõtekas trükkida ainult tabelid või siis tabeli taustaks mustvalge pilt, värvitrükis pilt kaardi tagaküljel teeb selle hinna mõtetult kallimaks.


   

Näide kahepoolsest, värvilise esiküljega ja mustvalge tagaküljega, DXpeditsiooni QSL - kaardist.


   

Näide kahepoolse värvitrükiga, toimunud sündmuse aastapäevaga seotud, HAM QSL- kaardi esi- ja tagaküljest.




Kellega vahetada QSL- kaarte?


   Kui üheksakümnendate aastate teisel poolel, koos päikese aktiivsuse tõusuga, hakkas alles hiljuti vabaks antud
CB 27 MHz lainealas tekkima kauglevi ja eetrisse ilmusid esimesed kauged jaamad, kasvas hasart kaugsidede pidamiseks hetkega tohutuks. Ahmisin ka ise, valimata, järgimööda kõiki kaugeid jaamu, mida eetris kuulsin. Peale DX klubi loomist ja ühiselt oma kaartide trükkimist tekkis suur QSL- kaartide kogumise buum.


Üks variant esimestest, ühiselt trükkida lastud QSL - kaartidest.

 

   Alguses oligi iga sidekinnituseks tulnud QSL - kaart oodatud ja kollektsiooni täiendav. Aga levi tugevnedes, kui kaugeid jaamu oli eetris praktiliselt ööpäevaringselt ja kaartide tahtjaid tekkinud hulgem, hakkasin tahtmatult arutlema QSL - kaartide suure hulga laialisaatmise otstarbekuse üle ja seda lihtsal põhjusel.
   Posti teel sadade QSL- kaartide laialisaatmine lühikese aja jooksul pole just odav lõbu. Ja kas on üldse mõtekas vahetada kaarti iga kaugside kinnituseks, näiteks jaamaga, mille QTH -st on kaarte juba mitmeid (olgugi, et teiste jaamadega) ?

   Otsustasin kõigepealt enda jaoks paikka panna eelistused kaugsidede pidamisel, keda oleks eetris huvitav jahtida QSL- kaartide vahetamiseks ja kellega lihtsalt lobiseda, hoides sellega kontrolli all nii saatmiskulu kui kaartide paki mõtetult kiiret kokkusulamist.

   Enda jaoks esmaseks eelistuseks sai kõikide DXpeditsioonide jahtimine maailma eri paikkades, kus harilikult jaamu pole ja kellega suudan sidet saada.
   Teiseks kindlasuunaliseks tegevuseks, hakata koguma QSL- kaarte maailma merede erinevatelt saartelt. Seda huvitavat jahtimist jätkub tükiks ajaks.
   Kolmandaks, vahetama kaarte ka muudes eksootilistes paikkades asuvate või lihtsalt endale huvipakkuvate, nii lähedaste kui kaugete jaamadega ja raadiomaailma jaoks eksootiliste isikutega, kes tuntud inimesed muudel aladel, aga kelledel üheks (pingelise päeva maandamise) hobiks on ka lobisemine CB lainetel.
   Aga samuti nende kaugete jaamadega, kellede jaoks Eesti ise on eksootiline paik ja kaarti väga soovivad.

   Enda jaoks ebahuvitavatele jaamadele (kohtadest, mille kaarte mul on juba hulgem) vastan, et kaarte vahetada ei soovi ja üldiselt rohkem ka ei küsita, sest toimitakse ise samamoodi. Kui aga selline jaam väga soovib kaarti (näiteks on tema esimene side Eestiga jne), siis muidugi vahetan.

   Ja veel, osadel jaamadel on moes saata ainult E - QSL- kaart. Asi võrratult odavam ja ajastuga kaasaskäiv, aga... nendele olen vastanud ise samaga ja oma kartong QSL- kaarti pole saatnud.

  Eelmise päikeseaktiivsuse perioodi teisel poolel tegutsesingi omale paikka pandud eelistuste järgi ja huvitavaid QSL- kaarte kogunes üks jagu. Mõned neist, eri paikkadest saabunutest, on ka vaatamiseks pandud siin ülalpool.

   Oma kaartide pakki pidin ikkagi hiljem täiendama, kujundades ise erinevaid variante ja trükkides neid väikeste partiidena laserprinteril läikkartongile (mitmekesisem ja odavam).




Tagasi algusesse